WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Bize herşeyi sor!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?

Omega-3 Balık Yağı Faydalari ve İnsan Sağlığına Önemi

tarafından admin
0 yorum Yap

Karidese benzeyen, krill adlı küçük bir deniz canlısından elde edilen krill yağı, son yıllarda omega 3 kaynağı olarak popülerlik kazanmış durumda. Bu ilginin başlıca nedeni de, krill yağının en faydalı omega 3 yağ asidi diyebileceğimiz “DHA” bakımından zengin olmasıdır.

Ayrıca genellikle çiftlik balıklarından elde edilen omega 3’e göre krill yağı daha sağlıklı bir alternatif olarak gösterilmektedir.

Krill Yağı Faydaları

Yüksek Kolesterol: Krill yağının yüksek kolesterolü düşürmedeki etkisi üzerine yapılan araştırmalarda bu yağın LDL (kötü kolesterol olarak bilinir) seviyesini önemli oranda azalttığı ve HDL (iyi kolesterol) seviyesini %40’a varan oranlarda yükselttiği sonucu elde edilmiştir. Krill aynı zamanda trigliserid seviyesinin düşürülmesinde balık yağına göre de daha etkilidir.

Kalp Sağlığı: Kolesterolü düşüren etkisi krill yağını kalp ve damar hastalıklarından korunmak için tüketilmesi önerilen, doğal besin destekleri listesinin ilk sıralarına taşır.

Beyin Fonksiyonları: Omega 3 eksikliği beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına ve hafızanın zayıflamasına yol açabilir. Krill yağı yüksek DHA içeriği ile beyni yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyabilir.

Adet Öncesi Sendromu: Yapılan ilk çalışmalar krill yağının adet öncesi sendromu belirtilerini azalttığını ortaya koymaktadır ancak bu konuda henüz yeterince bilimsel araştırma yapılmamıştır.

Artrit (Eklem İltihabı): Sonuçları Journal of the American College of Nutrition’da yayınlanan bir çalışmaya göre, krill yağı eklem iltihabı belirtilerini ve iltihabın kendisini azaltmak için kullanılabilir.

Cilt Kanseri: Krill yağı cildin görünümünü iyileştirip kırışıklıkların azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt kanserine karşı koruma sağlayabilir. Krill yağının bu etkisi henüz insanlar üzerinde denenmiş değil ancak Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayınlanan bir makaleye göre hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edilmiş.

Yaşlanma: Yapılan testler sonucunda, krill yağında bulunan antioksidanların diğer antioksidanlara göre hücreleri daha etkili bir biçimde yenilediği belirlenmiş.

Bu etkisiyle krill yağı ilerleyen yaşlarda hücrelerin yaşlanmasına bağlı olarak görülen sorunları önlemek, en azından bu sorunları yavaşlatmak için sağlıklı ve etkili bir besin desteği olarak kullanılabilir.
Özellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan kırışıklık gibi cilt sorunları için, krill yağı kullanabilirsiniz.

Depresyon: Krill yağının depresyon üzerine etkisi henüz araştırma aşamasında olmasına karşın, omega 3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını geliştirerek kişinin moralini düzelttiği ve bu özelliği ile “antidepresan benzeri” bir etki yarattığı bilinmektedir.

Antidepresanlara göre krill yağının avantajı ise, ilacın dozuna bağlı olarak yaşanabilen “halsizlik, aşırı yorgunluk” gibi yan etkilerinin bulunmamasıdır. Tabi “krill yağı depresyonu tedavi eder” demek pek doğru değil ancak orta dereceli depresyon tedavisinde, alternatif bir destek olarak doktor kontrolünde denenebilir.

 

Medirevo Üyelik

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum Yap